Рекомендації по догляду за електроінструментом

За допомогою співробітників сервісних центрів ми підготували добірку порад про те, як правильно доглядати за електроінструментом. Водночас ми старалися з’ясувати, в чому їх слабкі місця і як з ними боротися.

ДЕЯКІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПРИ КУПІВЛІ

Инструменты Зенит
Інструменти Зенит

Основна вимога, яка визначає ймовірність вдалої покупки: чітко уявляти собі, для яких потреб потрібен електроінструмент. Не варто гнатися за потужністю або іншими видатними характеристиками, краще старайтеся розпитати співробітників сервісних служб про потрібні саме для ваших завдань параметри. Професійні ремонтники можуть дати масу цінних рекомендацій і допоможуть чіткіше сформулювати потребу.

Не піддавайтеся спокусі з’ясувати, який з перфораторів (дрилів, пилок, лобзиків тощо) найчастіше їм доводиться лагодити. Навіть якщо і вкажуть на конкретну модель, то з цього ще не випливає, що вона менш надійна, ніж інші. Майстри можуть назвати лише «абсолютні» цифри, але ж треба ще врахувати і статистику продажів, і справжні причини поломки. Якщо названа модель продається в кілька разів краще, то не буде нічого дивного в тому, що і в сервісних центрах вона буде частою гостею для налагодження параметрів і сервісного обслуговування.

ЧОМУ Ж ВОНИ ЛАМАЮТЬСЯ?

Статистика найбільш характерних несправностей, що вимагають втручання фахівців, дає вагомі підстави стверджувати, що більшості поломок можна було уникнути. Звісно, з виробничим браком може зіткнутися кожен. Однак, в більшості випадків він виявляється в гарантійний період, тому усувається безкоштовно. Виробник моделей ТМ ЗЕНИТ мінімізує відсоток відмов, застосовуючи все більш ефективні методи контролю первинної сировини і готової продукції, так що ризик отримати заводський брак сьогодні зовсім малий.

Основні причини виходу інструменту з ладу — недотримання правил експлуатації, неохайність, відсутність мінімального догляду. Часом досить буває вчасно підтягти ланцюг бензопили, заточити або замінити ножі у рубанка, очистити мішок для збору пилу шліфувальної машини — дії найпростіші, які не потребують серйозних матеріальних витрат, але дозволяють відстрочити, а то й зовсім уникнути дорогого ремонту, необхідність якого викликана забрудненням або перенавантаженням інструменту. Що стосується використання не за призначенням, то відомі випадки, коли шуруповерт працював в якості приводу лебідки, електролобзиком намагалися звалити дерево, а феном обігрівали приміщення. Звичайно, бувають ситуації, коли іншого виходу немає, але тут вже слід тверезо оцінювати ризик і усвідомлювати, у що загрожує вилитися подібний «експеримент».

Инструменты Зенит
Інструменти Зенит

БОРОТЬБА З ЗАСМІЧЕННЯМИ

Робота електроінструменту практично завжди супроводжується пилом, тирсою та іншим дрібним сміттям. Залежно від виду робіт та оброблюваного матеріалу його кількість може варіюватися. Розпилювання фанери лобзиком і штроблення у бетоні за допомогою «болгарки» (або шліфування шпаклівки) непорівнянні за кількістю пилу, що утворюється. Робочого захистять окуляри і респіратор, але й сам інструмент потребує захисту — абразивний пил проникає через вентиляційні решітки, осідає всередині каналів, погіршуючи ефективність охолодження двигуна, проникає всередину підшипників, виводячи їх з ладу, а через свою колосальну піскоструминну здатність руйнує ізоляцію обмоток двигуна. Зрозуміло, виробники роблять все від них залежне: бронюють обмотки, застосовують пилозахищені деталі, але все ж повністю цю напасть усунути неможливо. Проте, боротися з цим потрібно.

Однозначно ефективний спосіб — видаляти пил, тирсу, стружку та інше сміття безпосередньо з робочого місця пилососом. Конструкція більшості інструментів дає можливість його підключення або безпосередньо, або через спеціальний адаптер, який часто поставляється у комплекті. Пилосос дозволяє працювати без застосування захисних засобів; крім того, його використання покращує огляд робочої зони. Але найголовніше — швидкість зносу електроінструменту при цьому значно знижується. Однак тут є один істотний недолік. Звичайні побутові пилососи не підходять — вони пропускають дрібний пил. А спеціальні будівельні пилососи не кожному по кишені. Наша рекомендація — частіше очищувати інструмент після роботи, продувати вентиляційні отвори за допомогою компресора або пилососа, прочищувати вентиляційні канали. Увага: не можна чистити закупорені канали металевими предметами (викрутками, цвяхами тощо). Як би обережні ви не були, метал обов’язково залишить на пластиковій поверхні каналів подряпини, до яких дуже активно будуть липнути пил і тирса. Краще скористатися дерев’яною паличкою відповідного розміру.

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Обслуговування електроінструменту — це складний процес. Обслуговувати перфоратор, пилку, промисловий фен, ударний дриль і подібні пристрої самостійно взагалі не рекомендується — їх непросто навіть розібрати, не маючи відповідних навичок і знань. Не рекомендується непрофесійне втручання і в інші типи електроінструменту (лобзики, рубанки тощо) — у деяких моделей після збірки потрібне остаточне налаштування. Майстрів спеціально навчають, як саме його проводити. До того ж, інструменти вимагають періодичної перевірки налаштування головних параметрів. З огляду на наявність на них захисних систем (кожухи та ін.), монтаж яких вимагає специфічних навичок, і деякі інші особливості конструкції, ремонт треба визнати непростим заняттям і довірити його професіоналам.

Тому головна порада власникам електроінструменту: прагніть утримувати своє обладнання в чистоті, забезпечуйте дбайливе зберігання та не економте на оснащенні — купуйте якісні змінні насадки та елементи, нехай вони і обходяться дорожче. Додаткові причини поломок — неправильний вибір режиму роботи (швидкість, подача, кут) або невідповідні завданням змінні елементи і, як наслідок, загальне перенавантаження інструменту. Також до причин відносять знос затискних губок, потрапляння всередину бруду і корозію. Боротися з цими явищами не так вже й складно, достатньо періодично очищувати його від бруду і змащувати внутрішні вузли аерозольними мастилами. Не варто забувати, що вбудований додатковий функціонал для інструменту — допоміжний і значних навантажень не витримує. Наприклад, цегляна кладка для ударного дриля цілком під силу, але протипоказаний великий обсяг робіт по бетону.

В цілому процедуру заміни щіток «довіряють» користувачу — у багатьох інструментів передбачена можливість їх заміни без повного розбору корпусу, через спеціальні сервісні кришки. Важливо постаратися знайти оригінальний комплект, призначений саме для даної моделі. Часом запасні щітки постачаються в комплекті, що спрощує завдання. Якщо «оригінал» не знайти, то підбирати «ремкомплект» потрібно, орієнтуючись на габарити і спосіб підключення, але це мінімальна міра. Якщо проблему заміни щіток не вдалося вирішити самостійно, то рекомендуємо звернутися до сервісного центру.

ГАРАНТІЙНЕ ТА ПІСЛЯГАРАНТІЙНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ЕЛЕКТРОІНСТРУМЕНТУ

Компанія «ТЕКМАН» виконує професійне обслуговування своєї продукції ТМ ЗЕНИТ та ЗЕНИТ Профи у сервісних центрах по всій території України.

Гарантійне обслуговування від виробника — 36 місяців (за умови реєстрації інструменту на офіційному сайті компанії-виробника).

Електроінструмент ТМ ЗЕНИТ та ЗЕНИТ Профи — це надійний електроінструмент, призначений працювати!